ODTÜ Oyuncuları

ODTÜ OYUNCULARI 1960 yılında ODTÜ‘nün eski kampüsü olan TBMM’nin arkasındaki barakalarda METU PLAYERS adıyla çalışmalarına başlamış, kuruluşunun 6. yılında, daha sonra gelenekselleşen şenliklerin ilkini ŞENLİK ’66 adı altında gerçekleştirmiştir. 1989’a kadar amatör ve yerel tiyatro toplluklarını konuk eden şenlik, “Amatör Tiyatrolar Şenliği” olarak adlandırılıyordu.

Bu çalışmaların yanısıra amaçlarından biri olarak benimsediği ‘tiyatroyu halka götürmeyi’ Anadolu’ya düzenlediği turnelerde gerçekleştirmiştir. Sözü geçen süreç içinde, hiç kuşkusuz dönemin siyasal panoramasının etkisiyle gerek şenliklerin gerekse çalışılan oyunların içeriği politik ağırlık kazanmıştır. 1980 yılında bu nedenle kapatılan topluluk arşivini de yitirmiştir.

Görüntünün olası içeriği: yazı
Etkinlik Afişi

1982’de oyun çalışmalarına yeniden başlayan topluluk aynı yıl ŞENLİK 82’yi de gerçekleştirmiştir. 1984’te tekrar kapatılan ODTÜ OYUNCULARI 1986’dan itibaren ODTÜ’LÜ OYUNCULAR adıyla üniversite dışında oyunlarını sergilemeye devam etmiştir. Topluluk, 1987 yılından başlayarak yine ODTÜ OYUNCULARI olarak üniversite dahilinde, ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdümektedir. 1982 yılından sonra ara verilen şenlik geleneği de Şenlik ’89 ile birlikte ODTÜ Üniversite Tiyatroları Şenliği adı altında yeniden canlandırılmıştır. Topluluk tarihçesine genel bir bakıştan sonra, bugüne kadar sergiledikleri oyunların ve bunların sergilendikleri yıllara ait elde edilebilinen kısıtlı bilgilerin dökümü de aşağıdaki gibi yapılabilir.

Topluluk Resmi Sitesi : http://odtuoyunculari.metu.edu.tr/#

Sidebar