ODTÜ Kitap Topluluğu

Odtü kitap topluluğu 1996 yılında, Fizik ve İngilizce öğretmenliği bölümlerinden 5 arkadaş tarafından, ODTÜ’de kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve edebi çalışmalar düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Bu grup 2003 itibariyle Buket Uzunerle bir söyleşi düzenlemiş, kitap yardım kampanyası yapmış, George Orwell ve Wirginia Wolf gibi değerli yazarlar adına seminerler organize etmiş, onlar üzerine okumuş, araştırmış, okuma grupları oluşturmuş ve özetle edebiyat adına ODTÜ’de birçok çalışmaya imza atmıştır. Ama bazı sebeplerden dolayı topluluk etkinlikleri bir süre için kesintiye uğramış ve topluluk kapatılmak zorunda kalınmıştır. Fakat sonraki nesil ODTÜ’lüler de tabii ki boş durmamış ve 2009-2010 eğitim yılında yeniden,  ‘’Biz ODTÜ’de okumak adına ne yapabiliriz?’’ sorusunu da önlerine katıp Kitap Topluluğu’nu bir nevi sahiplenmişlerdir. Peki, bu yeni nesil kitap topluluğu olarak biz neler yaptık, yapıyoruz ve nelerle kitaba hizmet etmeye çalışacağız? Hayır, hayır korkmayın ‘’Kitap en iyi dosttur.’’ klişesinde yüzecek değiliz, hele hele amanın da kitap kurduyuz, evet onlar bizleriz, çekilin diyecek de değiliz ama kitabın okuyucuyla-yazar arasındaki iletişimden çok çok daha fazlası olduğunun ziyadesiyle de farkındayız diyebiliriz. 

Kitap Topluluğu Neler Yapar?

  • Haftalık okumalar
  • Konya Sosyal Bilimler Lisesi Kütüphane Projesi
  • Emrah Serbes Söyleşisi
  • Murat Menteş Söyleşisi
  • Öykü Yarışması
  • Şenlik Etkinlikleri

Öncelikle, biz kitap topluluğu olarak, internet üzerinden daha fazla kişiye ulaşabileceğimizi düşünerek bir Facebook sayfası, bir de mail grubu oluşturduk. Facebook sayfamızda belli temalar ve yazarlar belirleyip bunları oylamaya açtık ve oylamalar sonucunda en çok tercih edilen tema ve belirlenen kitaplar kimi zaman Pazartesi kimi zaman Perşembe akşamları, çoğu zaman Matematik bölümünde, yetemeyen imkânlar dâhilinde de, Beşeri Bilimler binasında misafirimiz, konuğumuz, düşünce mimarlarımız oldular ve olmaya da devam etmektedirler.   Bunun dışında, “Bir kitaptan daha güzel olan şey nedir?” diye düşündük, taşındık. ‘’Tabii ki kütüphane!’’ diyerek el ele verdik ve Konya Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki kardeşlerimiz için bir kütüphane oluşturduk.

ODTÜ Kitap Topluluğu (@kitaptoplulugu) | Twitter
Topluluk Logosu

Okullarında bir söyleşi düzenledik ve tabii ki onlarla kurulan birebir iletişim işin en tatlı kısmıydı. Üçüncü olarak, bizler dedik ki, yazarlarımızı biraz daha yakından tanıyalım, gelsinler, misafirimiz olsunlar, birer çay eşliğinde söyleşelim. Kitap Topluluğu ve Genç Yazarlar Topluluğu bir araya geldi ve Emrah Serbes, 26 Nisan’da ODTÜ’de U3’te ağırladı. Afişler basıldı, arı arkadaşlarımız ellerinde bantlar koşuşturdular yemekhaneden yurtlara, kütüphaneden mimarlığa. Bu güzel söyleşi bizi daha da motive etti. Bu söyleşiden çok kısa bir süre sonra, 6 Mayıs’ta Murat Menteş, filintaların en afilisi, bizimleydi. Arıarkadaşlarımız yine işbaşındaydı, bu kez el ilanlarını da ekledik, daha da çok kitap sevdalısına ulaşalım istedik.O da yetmedi, kitap ayraçları bastırdık, çıkışta da herkes alıp bağrına bastı. Bunlardan gayrı, öyküyü de unutmadık ve bir öykü yarışması düzenledik; yoğun katılım bizi oldukça memnun etti ve kitap topluluğunun bu yılki tanışma toplantısında Genç Yazar’larımız ödüllendirildi. Son olarak, bin atlı olup akınlarda çocuklar gibi şen olamasak da, ODTÜ Bahar Şenliği de bizim için oldukça şendi. 3 gün boyunca stant başı yaptık, anketlerimiz yapıldı, ikramlar eşliğindeki sohbetler en tatlısıydı. Sürpriz yarışmalarımızsa, çocuklar gibi şen olma yolunda bir adım daha atmamızı sağladı. Peki, tamam, yaklaşık olarak 500 kelimedir konuşuyoruz, biz o’yuz, bu’yuz diye, peki kitap topluluğunun hedefleri nelerdir sayın okuyucu?  Kafamızda dönüp dolaşan fikirleri hesaba katmazsak bizim şimdilik 2 temel projemiz var;

  • Öykü yarışmaları
  • Bir Dönem Bir Yazar
  • Peki ya öykü yarışmaları;

Geçen seneki yoğun katılım, bizleri öykü yarışmalarını gelenekselleştirme konusunda oldukça teşvik etti ve dedik ki her Mayıs ayında biz ODTÜ’lülerin de bir öykü yarışması olsun!

Bir dönem bir yazar ise;

Bilmem kaçıncı kez tekrar ettiğimiz üzere, kitaplar özeldir. Peki ya o bayılarak, kahramanlarına ölüp biterek, sürüklenerek okuduğumuz kitapların yazarları? Onların düşünce yapısı? Biz de sizlerle aynı merakı paylaştık ve düşündük ki el ele verip o değerli insanları bir de biz analım…

Son olarak ise, şu an kurcaladığınız, evirip çevirdiğiniz ya da göz attığınız üzere bir topluluk dergimiz var! Dere göründü, ve paçalarımız çoktan sıvandı. Özetle, bizler, kitap topluluğu üyeleri olarak, kitaplar nasıl daha çok bizlerle iç içe olur, kitap adına “ODTÜ’de başka neler yapılabilir? ”in peşine takıldık ve her gün yeni bir projeyle birbirimizin heyecanını paylaşmaktayız. Son olarak, bir Arap atasözünü yazıp susacağım, nasıl olsa bir yolunu bulup anlatır o kendini ve sızar yüreğinize, sayın okuyucu.

Kitap, insanın cebinde taşıdığı bir bahçe gibidir

Topluluk Resmi Sayfası: https://kitaptoplulugu.wordpress.com/hakkimizda/

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar