ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu

ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu (odtüÇDT), 1987 yılında ODTÜ Kültür İşleri bünyesinde amatör bir öğrenci topluluğu olarak kurulmuştur, Türkiye’nin ilk modern dans topluluğudur. Her yıl kendi dansçıları tarafından yapılan özgün koreografiler yoluyla Ankara seyircisiyle buluşan topluluğun etkinlikleri yalnızca teknik eğitim çalişmalarıyla sınırlı kalmayıp yaratıcılık, doğaçlama ve koreografi çalışmalarını, enstelasyon ve teorik tartişmaları, teknik ekip içerisinde “ışık”, “ses”, “dekor”, “kostüm”, “makyaj” konulu atölye çalışmalarını da içermektedir.

odtü çağdaş dans toplulugu ile ilgili görsel sonucu
Tanışma Toplantısı AfişiDans Eğitimi ve Gösteriler

Topluluk içindeki dans eğitimi genel olarak deneyim aktarımı ile olmaktadır. Her sene ekimde yapılan seçmelerle yenilenen dansçı kadrosunun dans eğitimi, topluluğun eski üyelerinin verdiği düzenli derslerle sağlanmaktadır. Ayrıca sen içerisinde topluluk olarak belirli aralıklarla, Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu Dans Buluşma ve İstanbul’daki kuruluşlardan çeşitli eğitmenler getirtilerek dans eğitimi alınmaktadır.

Teknik ekibin eğitimi ise yine deneyim aktarımı yoluyla verilmektedir. Teknik ekibin üyelerine sahnede çalışmış ve belirli konularda deneyimi olan üyeler tarafından ışık tasarımı ses düzenlemesi , dekor makyaj kostüm gibi konular üzerine teknik dersler verilemekte ve mümkün olduğunca sadece ÇDT’nin değil ODTÜ’de çıkan başka toplulukların gösterilerinde de pratik yapma olanağı verilmektedir.

Her senenin sonunda kadrosu yeni dansçılardan oluşan bir gösteri yapılmakta ve bu gösterinin sahnelenmesinde de teknik ekibin yeni üyeleri yer almaktadır. Bu gösterinin düzenlenmesindeki amaç topluluğun yeni üyelerine ODTÜ Uluslar arası Çağdaş Dans Günleri öncesi sahen deneyimi kazandırmak ve yapacakları görevleri deneyimleme imkanı sunmaktadır.

Her sene mart ayında organizasyon ekibi ve teknik ekip tüm ÇDT nin işbirliği ile gerçekleştirdiği ODTÜ Uluslar arası Çağdaş Dans Günleri Türkiye’de modern dans adına yerli ve yabancı dansçı ve koreografların buluşması ve Türkiye’de Modern dans gelişiminin sağlanması amaçlanmaktadır.

Ayrıca, ÇDT festival için çıkaracağı gösterilerde topluluk içerisinden koreograflar ve onların dansçılarını çıkararak, eskilerin deneyimi ve yenilerin enerjisi ile her sene değişen sayılarda solo , düet ya da o senenin festival konseptine uygun toplu koreografiler sahnelemektedir. ÇDT’nin yeni dans Gösterileri hem yeni dansçı hem de teknik ekip için ışık tasarımından sahnede provadan akış almaya kadar pek çok konuda pratik imkanı sunmaktadır. Festival sonrasında ÇDT 28 dansçı 25 kişilik teknik ekibi ve topluluk üyesi olmayp festivalde yardım eden sayısız arkadaşıyla bir sonraki seneki seçmeler, teknik dersler ve festival için hem deneyim hem de birikim olarak hazır hale gelmektedir.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar