ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu

ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu (ODTÜ AAT) 1986 yılında üniversitemiz bünyesinde Fizik Bölümü öğrencileri öncülüğünde kurulmuş olup Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin en köklü topluluklarından biridir.

Topluluğumuz faaliyetlerini 30 yılı aşkın süredir ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak Fizik Bölümü Binası içerisinde yer alan topluluk odasında devam ettirmektedir. Topluluğumuz üyelerini ise başta ODTÜ öğrencileri ve akademisyenleri olmak üzere gök bilim meraklıları oluşturmaktadır. Topluluğumuz bünyesinde hem üyelik hem de etkinlik katılımlarında gönüllülük esastır.

Fotoğraf açıklaması yok.
Topluluk Logosu

Topluluk Neler Yapar?

Akademik yıl boyunca belirlenen gün ve saatte her hafta çeşitli konularda gök bilim ve gökyüzü meraklılarıyla gerçekleştirilen seminerlerde, katılımcılarımızla gök biliminin temel kavramları paylaşılmakta ve tartışılmaktadır. Ayrıca çeşitli okullardan gelen seminer talepleri de topluluğumuz tarafından geri çevrilmemektedir. Topluluğumuz tarafından sunulan bazı seminer konuları ise:

* Genel Astronomi
* Astronomi Tarihi
* Eski Medeniyetlerde Astronomi
* Güneş Sistemi
* Takımyıldızlar ve Mitoloji
* Bulutsular
* Evrenin Zamanı
* Kızıl Gezegen Mars
* Gözlem Araçları
* Teleskop Kullanımı
* Kuyruklu Yıldızlar
* Yıldızların Evrimi ve Karadelikler
* Değişen Yıldızlar
* Kozmoloji
* Derin Gökyüzü
* Evrenin Merkezine Yolculuk – Büyük Patlama
* Takvimler ve Zaman Ölçümü
* Atmosfer
* Uzay Çalışmaları ve Uzay Araçları
* Gökyüzü Fotoğrafçılığı

2-) Gözlemler:Uygun gökyüzü şartlarının bulunduğu günlerde teleskoplarımızla veya çıplak gözle gerçekleştirilen etkinliğimizdir. Gözlem boyunca katılımcılarımız gökcisimlerini ve takımyıldızlarını pratik olarak tanıma imkânı bulmaktadır. Başlıca gözlemlerimiz ise:

* Güneş ve Güneş Tutulması
* Ay ve Ay Tutulması
* Merkür
* Venüs
* Mars
* Jüpiter
* Satürn
* Kuyruklu Yıldızlar
* Gök Taşı Yağmurları
* Takımyıldızlar
* Uluslararası Uzay İstasyonu Geçişi
* Yapay Uydular
* İridyum Uyduları
* Nadir zamanlarda gerçekleşen gökyüzü olayları

3-) Söyleşiler:

Belirli bir konunun tespit edilmesi ve katılımcılardan her birinin bu konu üzerinde fikrini söylediği ya da bir misafirin davet edilip bizimle uzman olduğu alanda bilgi ve tecrübesini paylaştığı sohbet ortamlarıdır. Bugüne kadar yaptığımız söyleşilerimizden bazıları ise şunlardır:

* Evrende Yalnız mıyız?
* Ufolar Gerçek mi?
* Astronot Albert Sacco ile Söyleşi.

astrobiyoloji konferansı ile ilgili görsel sonucu
Topluluk Etkinlik Afişi

4-) Atölye Çalışmaları ve Projeler:

Amatör bir gök bilimcinin bu alanda sıklıkla kullandığı çeşitli takımların yapım çalışmalarını ve pratik uygulamalarını gerçekleştirdiğimiz etkinliktir. Genellikle yapılan çalışma konusunda uzman bir misafirin kontrolünde gerçekleşen çalışmalardır. Projelerimiz ise topluluk üyelerinin ortaya çıkardığı çalışmalar olup, hep birlikte üstünde çalışılıp sonuçlandırılır.

* Gök atlası yapım atölyesi,
* Teleskop yapım atölyesi,
* Starshine Projesi,
* Aynalı Teleskop Projesi,
* Güneş saati Projesi,
* Ölçekli Güneş Sistemi Projesi.

5-) Gök Bilim Günleri ve Sergiler:

İnsanlara gök bilimi ve uzayı daha iyi tanıtabilmek için düzenlediğimiz etkinlikte hem katılımcı memnuniyeti daha iyi sağlanıyor hem de gök bilim ile ilgili tüm konular katılımcıya aynı anda sunulabiliyor. Gök bilim günleri boyunca davet ettiğimiz akademisyenler misafirlerimize uzmanlık alanlarını anlatarak merak edilen konuları açıklığa kavuşturuyorlar. Sergilerimiz sayesinde ziyaretçilerimizin kafasında görsel olarak gök bilim kavramları daha kalıcı oluyor.

* Gök Bilim ve Gökyüzü Fotoğrafları Sergisi.

6-) Sosyal Etkinlikler:

Topluluk olarak ışık kirliliğinden daha uzak yerlerde gözlem yapmak amacı ile Elmadağ, Beynam, Uludağ, Antalya Saklıkent’e gözlem gezileri düzenlemekteyiz. Aynı zamanda eğlence amaçlı ve topluluk üyelerimizin tanışması amacıyla düzenlenen piknikler, akşam yemekleri, dart turnuvası, masa tenisi, sinema gibi etkinlikler düzenlemekteyiz. Her yıl düzenli olarak tüm Dünya ile aynı anda insanoğlunun uzaya ilk çıkışını kutladığımız 12 Nisan tarihi, Yuri Gecesi geleneksel partimizdir.


7-) TV ve Radyo Programları:

Halka ve gök bilim meraklılarına daha iyi ulaşabilmek için düzenlenen çeşitli TV ve radyo programlarıdır. Program boyunca hem topluluğumuz tanıtılmakta hem de gök bilim sohbetleri yapılmaktadır. Bazı önemli gök olaylarından önce yapılan programlarda yaşanacak olay anlatılmakta ve halkımızın merakı giderilmektedir.

Topluluğun Resmi İnternet Sitesi : https://www.gokyuzu.org/

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar