ODTÜ Devrim Stadyumu

Devrim StadyumuOrta Doğu Teknik Üniversitesi‘nde bulunan stadyum. 1968’den beri üzerinde bulunan devrim yazısı nedeniyle bu şekilde adlandırılır. Devrim yazısı basamaklara yatay bir şekilde yazıldığı için yukarıdan görünmez. 

Tribünlerde yazan Devrim yazısı hakkında çeşitli efsaneler türetilmiştir.

Bunlardan bir tanesi yazının silinmediği yönündedir. ODTÜ öğrencileri gerçeği bilse bile yazının silinmediği konusunda iddiacı olabilir. Bununla beraber Devrim yazısı her sene öğrenciler tarafından tekrar boyanır.

odtü devrim stadyumu ile ilgili görsel sonucu

Devrim Nasıl Yazıldı?

Hikayeyi Mustafa Yalçıner’in anılarından aktaralım:

“Bir gün Hüseyin İnan elinde bir paketle çıkıp geldi. Böyle kutu gibi bir şey, poşet içinde. ‘Dede’ydi lakabı, ‘Nedir Dede?’ dedik. ‘Boya’ dedi. ‘Ne boyası?’ ‘Japon boyası.’ ‘Ne işe yarar?’ ‘Sağlam bir boya.’ ‘Ne yapalım?’ Orada konuştuk biraz, ‘Ne yapacağız, yazalım’ dedik. ‘Nereye yazalım? Böyle büyük bir şey olsun.’ Ama bunlar hep ayaküstü konuşuluyor ortalıkta yürürken. Alparslan, Taylan, Yusuf Aslan; beş kişiydik zaten. Kimseye haksızlık yapmak da istemem ama aklımda kalan öyle. Bir gece, sabaha kadar yazı yazmayı sürdürdük. Hüseyin İnan getirdi boyaları, yazalım dedik. Neyi yazacağımızı tartışmadık. Hem o işin doğallığının getirdiği gereklilik belliydi, hem de oraya sığacak yazı bakımından da belliydi. Buraya ‘DEVRİM’ değil de başka ne yazılabilir, dönemin ruhu – hani zamanın ruhu deniyor ya – devrimdi… Hava ışımadan işi bitirdik ve geçtik karşıdan şöyle bir seyrettik ama o zaman hiç böyle bir geleceği olacağını öngörmemiştik. Yıllar sonra üstünü kireçle boyadılar kustu, çimento döktüler kustu, mozaik çekiciyle betonu kırdılar olmadı. Beton o kadar emmiş ki bunu, ne yapılırsa yapılsın üstünü gideremedi… Tabii ben şimdi çok mutluyum çünkü orada sürekli ‘DEVRİM’ var. Hem bir dönemi sürekli hatırlatıyor hem de devrim ihtiyacını.”

Devrimde Düzenlenen Etkinlikler

Devrim Stadyumu kampus içinde çok amaçlı bir kullanıma sahiptir.

Spor aktiviteleri ve sosyal aktivitelerin iç içe geçtiği bir ortam olarak bilinir.

Sahası içinde aynı anda hem spor yapanlara hemde sohbet edenlere aynı anda raslanabilir.

Bununla beraber Geleneksel Bahar Şenliği‘de Devrim Stadyumu sınırları içerisinde gerçekleştirilir.

odtü devrim stadyumu ile ilgili görsel sonucu

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar