ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Hakkında

Moleküler Biyoloji ve Genetik programında, Biyoloji programında öğretilen temel konuların yanı sıra organizmalardaki yapı-işlev ilişkileri hücresel ve moleküler düzeyde çalışılmaktadır. Ağırlıklı olarak, biyolojik olayların hücresel, moleküler ve genetik temellere dayandırılarak açıklanması ve anlaşılması amaçlanmaktadır.

Her iki programda da verilen eğitim, klasik ders anlatımlarını, sınıf içi tartışmaları, öğrenci sunumlarını, laboratuvar uygulamalarını ve seminerleri içermektedir. Öğrencilerin bilimsel problem çözme tekniklerini öğrenmeleri, okudukları araştırma makalelerini anlamaları ve analiz edebilmeleri beklenmektedir.

odtü genetik ile ilgili görsel sonucu

Biyolojik Bilimler Bölümümüz lisans öğrencileri konularında uzman öğretim üyelerimizin laboratuvarlarında yürütülen araştırma projelerinde dönem içi ve yaz aylarında yer alma fırsatı bulmakta, aldıkları teorik eğitimi uygulamalarla pekiştirebilmektedirler. Öğrencilerimizin moleküler biyoloji ve genetik, biyofizik, mikrobiyoloji, biyomalzeme, ekoloji, evrimsel biyoloji ve türlerin korunması gibi alanlarda gerek bölüm içi, gerekse de ortak projeler çerçevesinde yurt içindeki ve yurt dışındaki üniversiteler ve diğer araştırma merkezlerinde uygulamalı eğitim almaları teşvik edilmektedir.

Bölüm programımız, lisans öğrencilerimize sunulan araştırma olanakları ile onların başarılı bir kariyere adım atabilmeleri için gerekli temel bilgi ve pratik becerileri vermekte; mezuniyet sonrasında temel ve uygulamalı bilimlerde araştırmacı olabilmek, eğitimci olmak ya da gıda ve ilaç endüstrisi, tarım, ormancılık ve sağlık sektörlerinde görev alabilmek için her türlü donanımı kazanmaları sağlanmaktadır.

odtü genetik ile ilgili görsel sonucu

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar