ODTÜ İstatistik Bölümü Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İstatistik eğitiminin başlangıcı 1960’lı yıllara uzanır. İlk istatistik ve olasılık dersleri 1961 – 1962 Akademik yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) altında Ekonomi ve İstatistik Bölümünde lisans düzeyinde verilmeye başlanmıştır. Bu bölüm 1975 – 1976 yılında Ekonomi Bölümü ve Uygulamalı İstatistik Bölümü olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. 1966 – 1967 ders yılında ise Matematik Bölümünde olasılık dersleri verilmeye başlanmasını 1969 – 1970 Akademik yılında İstatistik ve Yöneylem Araştırması opsiyonunun kurulması izlemiştir. 1972 – 1973 ders yılında ise İİBF’de Ekonomi ve İstatistik Yüksek Lisans Programı başlamıştır. 1975 yılında Fen Edebiyat Fakültesi içinde “Yöneylem Araştırması ve İstatistik Bölümü” kurulmuş ve başkanlığına Halim Doğrusöz getirilmiştir. Yüksek Öğretim Kurulu’nun kurulmasını takiben 1982’de, Yöneylem Araştırması ve İstatistik Bölümü İİBF’ye bağlı olan Uygulamalı İstatistik Bölümü ile birleştirilerek şimdiki İstatistik Bölümüne dönüştürülmüştür. İİBF’ye bağlı olan Uygulamalı İstatistik Bölümü kapatılmıştır. Yöneylem Araştırması, Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olan Endüstri Mühendisliği’ne taşınmıştır. 

odtü istatistik ile ilgili görsel sonucu

Fen Edebiyat Fakültesi içindeki “İstatistik Bölümü”, henüz bölümden ayrılmamış Yöneylem Araştırmacıları ve Uygulamalı İstatistikten gelen öğretim elemanı kadrosu ile öğretim faaliyetlerini sürdürmüştür. 

Bölümün ilk öğretim kadrosu Halim Doğrusöz, Merih Celasun, Fuat Özkan, Erdoğan Günel, Mete Şirvancı, öğretim görevlileri Ahmet Uğur Alkan, Yaşar Yeşilçay, araştırma görevlileri İbrahim Levent, Mahmut Parlar ve Feridun Türkman’dan oluşmaktadır.

Bölüm ilk lisans mezununu 1970 yılında vermiş ve ilk mezun Mustafa Cihat Danışman’dır. Bölümümüz 2013 yılı sonuna kadar 1970 lisans mezunu vermiştir. 

Bölümümüz 2013 – 2014 akademik yılı itibarıyle, 2 Profesör, 3 Doçent, 3 Yardımcı Doçent, 14 Araştırma Görevlisi, 3 idari personel ve birçok yarı zamanlı öğretim elemanlarıyla hizmetlerine devam etmektedir. 

Son yıllarda İstatistik Bölümünde çeşitli akademik etkinlikler düzenlenmiştir. Bunlardan ilki olan “International Conference on Applied Statistics in Medical Sciences“ (Uluslararası Tıbbi Bilimlerde Uygulamalı İstatistik Konferansı) isimli konferans 1997’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde (KKM) yapılmıştır. 11-24 Ağustos 2007 tarihleri arasında “İstatistikte Yeni Gelişmeler” Lisansüstü Yaz Okulu düzenlenmiştir. 28-30 Haziran 2010’da ise “7. İstatistik Günleri Sempozyumu”,  İstatistik Bölümünün ev sahipliğinde ODTÜ KKM’de gerçekleşmiştir. “Profesör Yalçın Tuncer Anısına İstatistik Sempozyumu” ise 20 Ekim 2011 tarihinde, “New Developments in Theory and Applications of Statistics: An International Conference in Memory of Professor Moti Lal Tiku (NEDETAS)” (İstatistik Teori ve Uygulamalarında Yeni Gelişmeler: Profesör Moti Lal Tiku Anısına Uluslararası Konferans) ise 2-4 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenmiştir. 25 Aralık 2012 tarihinde ise Öztaş Ayhan’ın Emekliliği Onuruna İstatistik Çalıştayı düzenlenmiştir. 

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar