ODTÜ Biyoloji Bölümü Hakkında

Biyoloji Programı, biyolojik bilimlerin moleküler ve hücresel biyoloji, genetik, fizyoloji, mikrobiyoloji, immünoloji, biyokimya, bitki biyolojisi, evrimsel biyoloji ve ekoloji gibi temel konularını ele almaktadır. Bu temel konularda birçok seçmeli ders, konunun uzmanları tarafından en güncel gelişmeler takip edilerek verilmektedir.

odtü genetik ile ilgili görsel sonucu

Bölüm Tarihi

Biyoloji yüksek lisans ve doktora programı, 1960’lı yılların sonlarına doğru Fen Edebiyat Fakültemiz Kimya Bölümü içerisinde Modern Biyoloji programı olarak açılmıştır. 1975 yılında bu program kendi bünyesinde araştırma ve eğitim laboratuvarlarına sahip “Hayat Bilimleri Bölümü” olarak Kimya Bölümünden ayrılmış ve lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi vermeye başlamıştır. 1970’li yılların sonuna doğru adı “Biyolojik Bilimler” olarak değişen bölümümüz 1996 yılında Moleküler Biyoloji ve Genetik programını ikinci bir eğitim-öğretim programı olarak başlatmış olup halen üniversite giriş puanı ve ders yükü farklı iki ayrı programı bünyesinde barındırmaktadır.

Biyolojik Bilimler Bölümü’nün akademik kadrosu 16 profesör, 4 doçent, 4 yardımcı doçent ve 25’in üzerinde asistandan oluşmaktadır. Bölümümüz öğretim üyeleri kanser biyolojisi, hücresel biyofizik, immünobiyoloji, biyoenerji kaynakları vb alanlarda karmaşık problemlerin çözülebilmesi için bölüm içi ve dışı disiplinler arası işbirlikleri yapmaktadırlar. Mezunlarımız yurt içinde ve yurt dışında çeşitli üniversitelerde ve diğer araştırma merkezlerinde, çeşitli endüstriyel sektörlerde ve biyoteknoloji firmalarında rahatlıkla iş olanakları bulabilmektedir.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar